Artykuły-

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych - Komunikat

25-02-2015 godz. 09:53  .:.  Autor: Stanisław Turecki News

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych odbędzie się w Suwałkach, w terminie od 7 do 14 kwietnia. Organizator Olimpiady – Podlaska Federacja Sportu, nie ogłosiła jeszcze komunikatu organizacyjnego.

Małopolski Związek szachowy pragnie przygotować się do zgłoszenia i wyjazdu ekipy. Zgłoszenia na olimpiadę są zawsze wysyłane zbiorczo z całego województwa poprzez Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej.

Zgłoszenia z ramienia Małopolskiego Związku Szachowego przyjmuje Stanisław Turecki. Wyszczególnione dane należy przesłać na adres mailowy: sturecki@onet.eu w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28 lutego 2015 roku.

Szczegóły w komunikacie poniżej.

Zgrupowanie Kadry Wojewódzkiej w Niepołomicach - relacja

25-02-2015 godz. 09:43  .:.  Autor: Zofia Łęczek Kadry wojewódzkie

Zimowe zgrupowanie kadry województwa w tym roku było rekordowe: odbyło się rekordowo blisko, rekordowo szybko, w „rekordowo” eleganckim miejscu, a przed wszystkim z „rekordową” grupą szkoleniowców.
Kadrowicze zostali zaproszeni do podkrakowskich Niepołomic i na pięć dni zamieszkali w trzygwiazdkowym Hotelu Niepołomice. Koordynator kadry Stanisław Turecki zapewnił uczestnikom szkolenie i spotkanie z trzema arcymistrzami: Kamilem Mitoniem, Arturem Jakubcem i … przebywającym gościnnie w Niepołomicach Wasylem Iwańczukiem. Stawkę szkoleniowców uzupełnił Władymir Szyszkin, który specjalnie przyjechał z Moskwy.
Kadrowicze mogli wybrać szkolenie w grupie zaawansowanej (8 godzin szkolenia dziennie) lub średniozaawansowanej (3 godziny szkolenia, gra w turnieju klasyfikacyjnym i analiza rozegranej partii). Za przebieg turnieju odpowiedzialny był sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik, którego wspierała Kinga Siwek – sędzia pomocniczy. Każdy z grających w turnieju po rozegranej partii mógł ją przeanalizować z Jackiem Wolakiem, który poza analizą prowadził również szkolenie z kadrowiczami.
Wolny czas, którego poza intensywnymi zajęciami szachowymi było naprawdę niewiele, szachiści spędzili również bardzo intensywnie. Odwiedzili jedną z najciekawszych atrakcji Niepołomic – Małopolskie Obserwatorium Astronomiczne, Muzeum Fonografii, relaksowali się w kinie i na basenie.
Największą niespodzianką zgrupowania było spotkanie z Wasylem Iwańczukiem – ukraińskim wicemistrzem świata z 2001 roku, szachistą, który od 1989 roku jest stale obecny w pierwszych dziesiątkach listy rankingowej FIDE oraz uczestnikiem najbardziej prestiżowych turniejów szachowej elity.
Przebywając w tak doborowym towarzystwie arcymistrzów i słuchając ich cennych analiz, uwag i wspomnień, niejeden z kadrowiczów zamarzył pewnie o podobnej karierze. Tymczasem wyznacznikiem ich aktualnego poziomu był test przeprowadzony w ostatnim dniu zgrupowania, który sprawdzał, ile pozostało w głowach przyszłych arcymistrzów i czego nauczyli się na zajęciach
w Niepołomicach. Sprawdzian przygotowany przez trenerów Andrzeja Irlika i Jacka Wolaka najlepiej napisał zawodnik MKS MOS Wieliczka Kamil Knapik.
Kolejne zgrupowanie młodzików w lipcu również będzie rekordowe – przynajmniej pod jednym względem – koordynator zaprasza do Jastrzębiej Góry, najdalej na północ wysuniętego skrawka Polski.

VII turniej - Daj Mata Chorobie! - Komunikat

25-02-2015 godz. 09:34  .:.  Autor: Jan Zapała News

Małopolski Związek Szachowy wraz z Stowarzyszeniem Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg" zaprasza na VII turniej "Daj Mata Chorobie!", który odbędzie się 22 Marca 2015 r. w Hotelu Europejskim na ul. Lubicz 5 w Krakowie.

W miejsce wpisowego, warunkiem dopuszczenia do udziału w turnieju jest okazanie zaświadczenia o oddaniu krwi na rzecz pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego, na hasło ‘ Daj Mata chorobie’, lub aktualnej legitymacji Honorowego Krwiodawcy.

DAJ MATA CHOROBIE! VII Turniej Szachowy na rzecz pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego
Organizator:
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” Małopolski Związek Szachowy
Termin:
22.03.2015
Miejsce:
Kraków
Adres:
Hotel Europejski ul. Lubicz 5
Zgłoszenia:
Jan Zapała
Telefon:
18 331 05 37
Telefon 2:
666 046 653
Termin:
2015-03-19

Puchar Polski Młodzików do lat 8 w Poroninie

21-02-2015 godz. 15:00  .:.  Autor: Marian Sadzikowski News

Puchar Polski Młodzików do lat 8
Organizator:
UKS przy SP nr 8 w Chrzanowie na zlecenie PZSzach w Warszawie. Przy współpracy i wsparciu finansowym: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Gminy Poronin.
Termin:
29.04-03.05.2015
Miejsce:
Poronin
Adres:
OW Limba Poronin, ul Kośne Hamry 15A
Zgłoszenia:
Marian Sadzikowski
Telefon:
606704871
Termin:
2015-03-30

Nowy administrator strony MZSzach

08-02-2015 godz. 15:18 (Korekta: 08-02 15:18)  .:.  Autor: Jan Kusina Komunikat techniczny

Od 1 stycznia 2015 roku obowiązki administratora strony internetowej Małopolskiego Związku Szachowego przejął Mateusz Hauschild. Wszelkie informacje, komunikaty turniejowe, relacje, wyniki proszę nadsyłać na adres mailowy mzszach@uzytecznainformatyka.pl

Podziękowania dla Piotra Janika

08-02-2015 godz. 15:09  .:.  Autor: Jan Kusina News

Piotr Janik, absolwent Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, informatyk, twórca nowoczesnej strony internetowej Małopolskiego Związku Szachowego, arbiter międzynarodowy, członek Zarządu Małopolskiego Związku Szachowego. Od 2003 roku tworzył wizję Związku i imprez szachowych, które są organizowane przez Związek.

W Polsce Piotr Janik jest prekursorem stron internetowych dedykowanych konkretnym imprezom szachowym. Dzięki niemu, patrząc na stronę Związku mogliśmy być na bieżąco informowani o wszystkim co istotne w sporcie szachowym. Piotr stworzył strony Mistrzostw Polski Juniorów do lat 16 i 18 (Łeba, 2004-2009), strony Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów (II liga, Wysowa 2003-2007), Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów (Kraków 2006), Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet (Kraków 2008), Międzynarodowych Mistrzostw Małopolski (Kraków 2003-2014), Międzynarodowego Festiwalu Szachowego „Cracovia” (Kraków, 2003-2014). Piotr, jako jeden z pierwszych arbitrów i informatyków rozpoczął bezpośrednie transmisje internetowe z sal gry. Jesienią 2012 roku opracował nową szatę graficzną strony Związku, która od tego momentu funkcjonuje pod nowym adresem www.mzszach.krakow.pl.

Do końca grudnia 2014 roku, przez 12 lat byliśmy na bieżąco informowani o wszystkim, o sprawach małych i wielkich. Piotr Janik dał się nam poznać, jako człowiek o ogromnej pasji i zaangażowaniu, wykonując rzetelnie i profesjonalnie zadania, wyznaczając nowe standardy.

W imieniu Zarządu Małopolskiego Związku Szachowego i szerokiego grona szachistów gorąco dziękuję Ci Piotrze za ten trud i tytaniczną pracę. Dziękuję za wspaniały wizerunek Związku, który stworzyłeś w nowoczesnym medium, jakim jest Internet. Wiem, że dalsze łączenie pracy zawodowej i pracy na rzecz Związku stało się już niemożliwe. Dziękuję za te wspólne lata i życzę wszelkiej pomyślności w realizowaniu swoich pasji.

Warsztaty shogi – ferie zimowe 2015

08-02-2015 godz. 14:58  .:.  Autor: Mariusz Stanaszek Shogi

W celu popularyzacji shogi wśród dzieci i młodzieży PZShogi we współpracy z Klubem Kultury we Wróblowicach w Krakowie organizuje w dniu 24 lutego 2015 r. „Shogowe Warsztaty”, na których będzie można dowiedzieć się wielu interesujących informacji o Japonii, jej geografii i kulturze, a przede wszystkim nauczyć się grać w shogi. Zajęcia będzie prowadził Mariusz Stanaszek.

KOMUNIKAT „ EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE”

08-02-2015 godz. 14:25  .:.  Autor: Jan Kusina News

W marcu 2012 roku Parlament Europejski wydał oświadczenie w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole” (0050/2011). Na tej podstawie Polski Związek Szachowy w 2013 roku wprowadził program pilotażowy o tej samej nazwie, w którym uczestniczyły dwa województwa. Okazało się, że działania wykonywane w trakcie jego realizacji w pełni spełniają założone cele i obecnie projekt jest rozszerzany o kolejne województwa. Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie: szachywszkole.pzszach.pl

Informujemy, że 29 stycznia 2015 roku do projektu przystąpił Małopolski Związek Szachowy. Koordynatorem programu z ramienia Małopolskiego Związku Szachowego został dr Jacek Wolak (tel. 791 655 136, e-mail: jwolak@kksz.krakow.pl). Wprowadzenie programu oznacza, że już od najbliższego roku szkolnego zajęcia szachowe będą mogły być prowadzone w klasach 1-3 szkół podstawowych, w ramach zajęć lekcyjnych.
Spotkanie informacyjne dla przedstawicieli szkół odbędzie się dnia 11 marca 2015 roku w Hotelu Europejskim (Kraków ul. Lubicz 5) o godzinie 10.00. Na spotkaniu zostaną przedstawione szczegółowe założenia programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Potwierdzenie udziału w spotkaniu prosimy przesyłać na adres koordynatora projektu jwolak@kksz.krakow.pl do dnia 9 marca 2015.
Szkoły zainteresowane udziałem w programie prosimy o nadsyłanie zgłoszeń (na załączonym formularzu) na adres koordynatora do dnia 20.03.2015.