Artykuły-

Wielkanoc 2014


Zdrowych, Pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie
rodziny i wśród przyjaciół

życzy

Zarząd Małopolskiego Związku Szachowego

Nieospale o Spale

19-04-2014 godz. 09:13  .:.  Autor: Zofia Łęczek Relacja

Po swoje kolejne szachowe trofea małopolscy szachiści wybrali się do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale. To właśnie w Centralnym Ośrodku Sportu, w małej miejscowości niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie) została zorganizowana III Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych, w której udział wzięli szachiści, brydżyści, i warcabiści z całego kraju w wieku 11-12 i 13-14 lat. To impreza, której patronuje i którą finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Pierwsza olimpiada odbyła się w urzekających bieszczadzkich lasach, nad Zalewem Solińskim (Podkarpackie 2012), kolejna na zamku w Książu (Dolnośląskie 2013), drugim po Wawelu największym zamku w Polsce. Organizację tegorocznej olimpiady powierzono województwu łódzkiemu, a to ulokowało ją w swoim reprezentacyjnym obiekcie – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale.

Do ogólnopolskich finałów z makroregionu Małopolska - Podkarpacie zakwalifikowali się:

 dziewczęta do lat 12

Honorata Kucharska - UKS SP 8 Chrzanów
Amelia Pyzio – UKS SP 8 Chrzanów
Magdalena Budkiewicz – UKS Goniec Staniątki
Weronika Poręba – UKS Magnus Rzezawa

dziewczęta do lat 14

Weronika Łęczek - UKS Hetman Koronny Trzebinia

chłopcy do lat 12

Radosław Wilk - TS Wisła Kraków
Marek Pniaczek – UKS SP 8 Chrzanów
Jakub Ochowicz – UKS Czarny Koń Olkusz
Mateusz Lis - UKS Czarny Koń Olkusz
Krzysztof Szczurek - KKSz Kraków

chłopcy do lat 14

Wojciech Urbański – TS Wisła Kraków
Piotr Krawczyk – KKSz Kraków

Uroczystego otwarcia Olimpiady dokonał minister sportu i turystyki – Andrzej Biernat, a znicz olimpijski zapalił, ku ogromnej radości wszystkich uczestników zawodów – Zbigniew Bródka, tegoroczny medalista olimpijski z Soczi.

Obcując z mistrzem, każdy szachista zapragnął pójść w jego ślady i mocno zmotywował się do walki o medale. Niestety, jak na każdych zawodach, medale były tylko trzy, a pretendentów do nich w każdej grupie kilkudziesięciu.

Małopolanie w ciągu zawodów raz przybliżali się do medalowych pozycji, po przegranej partii – oddalali.

Najbardziej konsekwentna w swoim postanowieniu była najpewniejsza pretendentka do medalu – numer 1 na liście startowej w swojej grupie - Honorata Kucharska (UKS SP 8 Chrzanów). Pewnie, runda po rundzie utrwalała swoją medalową pozycję. W ostatniej rundzie postawiła kropkę nad „i”, pokonując zawodniczkę z numerem 2 na liście startowej. Ogromne gratulacje.

Bardzo blisko medalu był również Mateusz Lis (UKS Czarny Koń Olkusz). Wygrana w ostatniej rundzie dawała mu srebro. Mimo, że się nie udało, Mateuszowi, za jego piękną, waleczną postawę i dobry wynik również należą się słowa uznania.

Spośród reprezentantów Małopolski na pochwałę zasługuje Weronika Poręba (UKS Magnus Rzezawa), która "otarła się" o miejsce w pierwszej dziesiątce i Wojciech Urbański (TS Wisła Kraków). Wojtek, startując z 44 miejsca, uplasował się na 22 pozycji i poprawił swój ranking Fide o 3,38 pkt.

Zawodników do zawodów i partii przygotowywali: Jacek Bielczyk, Marian Twardoń, Michał Matuszewski, Aleksander Kaczur, Artur Jakubiec i Paweł Czarnota.

Łódzkie wzorowo wywiązało się z obowiązku organizatora. Uczestnikom zagwarantowano dobre warunki do gry, przepyszne, różnorodne jedzenie będące źródłem potrzebnej do rywalizacji energii i doskonałe warunki mieszkaniowe. Piękna okolica, którą w przeszłości wybrał do odpoczynku car Aleksander III oraz pierwsi prezydenci Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, zachęcała do spacerów i pomagała regenerować nadwątlone podczas intensywnego wysiłku umysłowego siły i energię. Liczne obiekty sportowe (basen, bieżnia, kręgielnia, hale sportowe) pozwalały wyładować złą energię po nieudanej partii.

Spała to miejsce, gdzie najczęściej odbywają się zjazdy członków Młodzieżowej Akademii Szachowej. Ci, którzy jeszcze nie zdobyli indeksu Akademii, ciepłym przyjęciem, doskonałymi warunkami, jakie stworzyli organizatorzy, na pewno zostali zachęceni do pracy, by jako najlepsi szachiści w Polsce wrócić do Spały. A więc do pracy - Spała czeka na najlepszych! W Spale zdecydowanie nie jest ospale.

Otwarta Szachowa Liga Szkolna - Przebieczany

19-04-2014 godz. 09:11  .:.  Autor: Jerzy Cholewa Wyniki

09.04.2014 r. w SP Przebieczany zorganizowano siódmy turniej szachowy w ramach Otwartej Szachowej Ligi Szkolnej, cyklu 2013/2014. Tradycyjnie grano w 3 grupach, systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika. Sędzią głównym zawodów był sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik a jego asystentami Bogumiła Ślęczka i Jerzy Cholewa.

Do szachowej rywalizacji przystąpiły 54 osoby z Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich, ze szkół podstawowych: nr 2 Wieliczka, Biskupice, Łazany, Przebieczany, TS Wisła Kraków, UKS Goniec Staniątki, MKS MOS Wieliczka oraz miejscowości:Brzesko, Łazany, Przebieczany, Trąbki, Tomaszkowice, Sułków, Wieliczka. Nie zabrakło soczków i krakersów dla wszystkich uczestników szachowej ligi.

Turniej dziewcząt urodzonych w 2001 r. i młodszych wygrała Izabela Janiak z 4,5 pkt. (MKS MOS Wieliczka). Druga Klaudia Krzyszkowska zdobyła 4 pkt. Trzecia Mól Martyna uzyskała 3,5 pkt. Najlepsze trójki z każdej grupy otrzymały dyplomy i słodycze.

Turniej chłopców urodzonych w 2001 r. i młodszych wygrał z kompletem punktów Wojciech Krawczyk (MKS MOS Wieliczka) . Drugi był Jan Paweł Gawor z 4 pkt. podobnie jak trzeci Oliwier Klimczak.

Turniej dla urodzonych w 2000 r. i starszych wygrał z 4,5 pkt. Jan Golenia (MKS MOS Wieliczka). Drugi był Łukasz Czaplak z 3,5 pkt. a kolejne miejsca zajęli Krzysztof Kuta, Wojciech Golenia, Bartosz Ślęczka wszyscy z 3,5 pkt. Liderem w tej grupie po 7 turniejach jest Krzysztof Kuta z 24,5 pkt. Drugi jest Wojciech Golenia z 24 pkt. a trzeci jego brat Jan, który zgromadził również 24 pkt. Dotychczas w tej grupie zagrały 24 osoby w tym dwie kobiety Agnieszka Gajek i Anna Malinowska.

W grupie dziewcząt urodzonych w 2001 r. i młodszych po 7 turniejach prowadzi Izabela Janiak z 30,5 pkt. wyprzedzając Julię Jeleń i Klaudię Krzyszkowską, które zdobyły po 24,5 pkt. Dotychczas w lidze zagrało 26 dziewcząt.

W grupie chłopców urodzonych w 2001 r. i młodszych lideruje Jan Paweł Gawor z 32,5 pkt. Drugi jest Wojciech Krawczyk z 30,5 pkt. a trzeci Florian Wrona z 26,5 pkt. 25 punktów ma Tomasz Nawalany, 24,5 Kamil Knapik, 23 Grzegorz Druzgała a to zapowiada ciekawą rywalizację do ostatniej majowej rundy. W rozgrywkach tej grupy uczestniczyło dotychczas 55 chłopców.

Dyrektor szkoły Bogumiła Ślęczka podziękowała szachistom, rodzicom, opiekunom, sędziom i zaprosiła wszystkich grających w szachy na ósmy turniej ligi, który odbędzie się w środę 14 maja 2014 r. Początek tradycyjnie o godz. 15:15 a planowane zakończenie około godz. 18. Organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne, do SP Przebieczany nr tel. 12 278-14-78 lub poprzez system chessarbiter, do poniedziałku, przed turniejową środą.

Otwarte Szachowe Mistrzostwa Powiatu Wielickiego do lat 7

19-04-2014 godz. 09:09  .:.  Autor: Jerzy Cholewa Wyniki

9 kwietnia 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy zorganizowano VI Otwarte Szachowe Mistrzostwa Powiatu Wielickiego dzieci do lat 7 o Puchar Dyrektora MOS Wieliczka.   Grano w osobnych grupach dziewcząt i chłopców. Grano systemem szwajcarskim z kojarzeniem komputerowym, 6 rund, z tempem gry 10 minut na partię dla zawodnika.

Do rywalizacji o zaszczytne tytuły przystąpiło 48 dziewczynek i 57 chłopców z KKSz 1893 Kraków, MKS MOS Wieliczka, UKS Goniec Staniątki, SP Przebieczany, SP Siercza, Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich, Przedszkola Sióstr Urszulanek w Sierczy, Węgrzc Wielkich. Aż 52 reprezentantów wystawiło Przedszkole Samorządowe w Koźmicach Wielkich.

Najmłodszą uczestniczką zawodów była Marysia Wolanin, urodzona w 2010 r. a najmłodszym chłopcem Krzysztof Baran urodzony w 2009 r. Sędzią głównym był sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik a jego asystentami Bogumiła Ślęczka Marta Miękina, Wolak, Marcin Bajer, Jerzy Cholewa. Na uroczystym otwarciu członek Zarządu MZSzach dr Jacek Wolak udekorował Wiesławę Duda brązową honorową odznaką PZSzach dziękując za wieloletnią pomoc przy organizacji turniejów szachowych dla dzieci.

Turniej dziewczynek urodzonych w 2007 r. i młodszych wygrała z kompletem punktów Małgorzata Gawor (MKS MOS Wieliczka). Druga Gabriela Wilk uzyskała 4,5 pkt. Na kolejnych miejscach z 4 pkt. uplasowały się Kamila Sobula, Julia Paździerkiewicz, Kinga Pirowska, Gabriela Grodecka, Zuzanna Lasko. O ich miejscach zadecydowała punktacja pomocnicza.

W grupie chłopców urodzonych w 2007 r. i młodszych z kompletem punktów wygrał Kamil Krzyszkowski (SP Przebieczany). Po 5 punktów zdobyli: Mikołaj Dworak, Jakub Moździerz, Tomasz Bajer. Maciej Wolak. Po 4,5 pkt. uzyskali Piotr Wnuk, Kuba Mistarz, Filip Koza.

W klasyfikacji dziewcząt do lat 6 zwyciężyła Zuzanna Stachnik z Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich. Druga była Anna Janowska. Obie zdobyły po 3, 5 pkt. Trzecia Dagmara Smęder uzyskała 3 pkt. a wszystkie wymienione otrzymały puchary. W grupie chłopców do lat 6 wygrał Maciej Wolak z 5 pkt. (KKSz Kraków), wyprzedzając Piotra Wnuka i Filipa Kozę, którzy zdobyli po 4,5 pkt.

Puchary najlepszym wręczyli: Starosta Jacek Juszkiewicz, dyrektor MOS Grzegorz Siemieniec, zastępca kierownika Wydziału Edukacji Bożena Bartyzel. Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy i medale okolicznościowe. Dzieci mogły wzmocnić się ciastkami, plackami, kanapkami, soczkami, napojami. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawki w sali zabaw, gdzie po skończonych partiach szachiści regenerowali siły. Pani dyrektor Renata Bachowska podziękowała wszystkim za wzorowe zaangażowanie przy organizacji mistrzostw.

Oficjalni sponsorzy to: Starosta Wielicki, Gmina Wieliczka, Szkoła Podstawowa w Sierczy, MOS Wieliczka, MKS MOS Wieliczka. Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Wielickiego i Gminy Wieliczka. Na zakończenie Wiceprezes M. Z. Szch. Andrzej Irlik wręczył brązowe Honorowe Odznaki Polskiego Związku Szachowego dla zasłużonych w popularyzacji szachów na terenie Powiatu Wielickiego. Otrzymali je Jacek Juszkiewicz, Grzegorz Siemieniec, Renata Bachowska, Ewa Kaczor dyrektor Przedszkola w Koźmicach Wielkich.

Jubileuszowe Mistrzostwa

19-04-2014 godz. 09:06  .:.  Autor: Jerzy Cholewa Wyniki

2 kwietnia 2014 r. Przedszkole Sióstr Urszulanek w Sierczy zorganizowało X Mistrzostwa Przedszkola w Szachach. Do rywalizacji o zaszczytne tytuły przystąpiło 9 dziewczynek i 10 chłopców. Grano w grupach dziewczynek i chłopców systemem szwajcarskim na dystansie 4 rund, z tempem gry 10 minut na partię dla zawodnika. Sędzią głównym był sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik a sędzią rundowym sędzia szachowy klasy I Jerzy Cholewa.

Turniej dziewczynek wygrała trzeci raz pod rząd Małgorzata Gawor zdobywając komplet punktów. Druga była Małgorzata Śliwa, trzecia Alicja Kazimierska a czwarta Zuzanna Ziajko. Wszystkie zdobyły po 2,5 pkt. a o zajętych miejscach decydowała punktacja pomocnicza.

W grupie chłopców z kompletem punktów zwyciężył Adam Gawor. Drugi był Marcel Jędrusiak z 3 pkt. a trzeci Dawid Wrześniak z 2,5 pkt.

Puchary mistrzom wręczyła siostra Teodozja Kościółek. Były również medale za miejsca I-III. Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe. Warto wspomnieć, że W Przedszkolu Sióstr Urszulanek Andrzej Irlik szkoli najmłodszych adeptów królewskiej gry już od 10 lat. Pierwszym mistrzem Przedszkola był Jan Krzysztof Duda obecnie najmłodszy arcymistrz Europy i aktualny brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów. Pozostałym mistrzom i mistrzyniom życzymy podobnych sukcesów.

Międzynarodowy turniej w Gorlicach

13-04-2014 godz. 18:08  .:.  Autor: Piotr Kretowicz Nowy turniej

XIX Międzynarodowy Turniej Szachowy Gorlice
Organizator:
Gorlicki Klub Szachowy Kornuty, Miejski Zespół Szkół nr 5 w Gorlicach
Termin:
26.04.2014
Miejsce:
Gorlice
Adres:
Miejski Zespół Szkół nr 5 , ul. Krakowska 5
Zgłoszenia:
Piotr Kretowicz
Termin:
2014-04-25
Grupa A
Rundy:
9
Tempo:
P-15'
System:
indywidualny szwajcarski
Uprawnieni:
urodzeni w 2004 i młodsi
Grupa B
Rundy:
9
Tempo:
P-15'
System:
indywidualny szwajcarski
Uprawnieni:
urodzeni w latach 1998 - 2003
Grupa C
Rundy:
9
Tempo:
P-15'
System:
indywidualny szwajcarski
Uprawnieni:
urodzeni w 1997 i starsi