Turnieje-

Artykuły-

Nad morze po wiedzę i relaks

21-07-2015 godz. 22:16  .:.  Autor: Zofia Łęczek Relacja

Nad morze po wiedzę i relaks

Kadra Wojewódzka Młodzików tegoroczne zgrupowanie po raz kolejny odbyła nad polskim morzem. Koordynator kadry dba o to, by były to wciąż nowe miejsca, by szlifowanie formy szachowej i zdobywanie wiedzy i umiejętności połączyć z poznawaniem nowych, atrakcyjnych zakątków naszego wybrzeża. Dzisiaj trudno wskazać na mapie nadmorskich miejscowości taką, do której nie dotarliby małopolscy szachiści.

Nad morze jadą jednak przede wszystkim po to, by z najlepszymi trenerami podnosić poziom swojej gry i poszerzać szachową wiedzę. W bieżącym roku na zgrupowaniu, które odbyło się w dniach 5-18 lipca w Jastrzębiej Górze, kadrowicze współpracowali z Marianem Twardoniem - szkoleniowcem Młodzieżowej Akademii Szachowej, Władymirem Szyszkinem - autorem sukcesów wybitnych szachistów, m.in. Kamila Mitonia, oraz arcymistrzem Arturem Jakubcem. Z najmłodszymi zajęcia prowadził przede wszystkim koordynator Stanisław Turecki.

Osiem godzin szkolenia dziennie w grupach zaawansowanych to z pewnością (jak na wakacje) wystarczająco, by zaspokoić głód wiedzy szachowej największych zapaleńców królewskiej gry. Mimo tak napiętego grafiku wszystkim uczestnikom zgrupowania, także grupom zaawansowanym, zapewniono szereg innych zajęć i atrakcji. Morskie kąpiele, plażowanie, zawody sportowe prowadzone przez instruktora Kornela Łęczka (turniej szachowy klasyczny i błyskawiczny, liga lekkoatletyczna , tenis stołowy i piłkarski mundial), wycieczki krajoznawcze do Władysławowa, Gdańska i Gdyni, basen, spotkania integracyjne (ognisko, podchody, chrzest morski) to atrakcje, które z pewnością uprzyjemniły i uatrakcyjniły pobyt kadrowiczów w Gościńcu Ori w Jastrzębiej Górze.

Jak sami wspominali na pożegnalnym spacerze tegoroczne letnie zgrupowanie na długo zapadnie w ich wdzięcznej pamięci, a zdobyte umiejętności i wiedza pomogą w najbliższej przyszłości osiągnąć wiele sukcesów, nie tylko szachowych.

VIII Otwarta Szachowa Liga Szkolna

19-07-2015 godz. 12:01  .:.  Autor: Jerzy Cholewa Relacja

16 VI 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Przebieczanach z siedzibą w Tomaszkowicach rozegrano finałowy 9 turniej VIII edycji Otwartej Szachowej Ligi Szkolnej. Punkty zdobyte w tym turnieju nie były uwzględniane w klasyfikacji generalnej. Na otwarciu turnieju byli inspektor Wydziału Edukacji Sportu i Zdrowia Powiatu Wielickiego Joanna Boduch i wójt Gminy Biskupice Henryk Gawor. W grupie A dla urodzonych w 2001 r. i starszych zwyciężył Krzysztof Kuta zdobywając 4,5 pkt. w 5 partiach. Kolejne miejsca zajęli Damian Obrzud, Stanisław Golenia, Jan Golenia. Wszyscy zdobyli po 4 punkty. Turniej B dla chłopców urodzonych w 2002 r. i młodszych wygrał z kompletem 5 punktów Wojciech Krawczyk. Po 4 pkt. zdobyli kolejni Oliwier Klimczak, Jan Paweł Gawor, Kamil Knapik, Ksawery Bartman. W grupie C dla dziewczynek urodzonych w 2002 r. i młodszych zwyciężyła z kompletem punktów Izabela Janiak wyprzedzając Marię Baran i Martynę Mól, które zdobyły po 4 pkt. Po 8 comiesięcznych turniejach punktowanych w tej grupie najwięcej 37,5 pkt. zdobyła Izabela Janiak (MKS MOS Wieliczka). 30,5 pkt. zgromadziła Martyna Mól a Klaudia Krzyszkowska 29,5 pkt. W tej grupie rywalizowało 29 dziewcząt. W grupie B sklasyfikowano 58 chłopców a mistrzem został Jan Paweł Gawor (MKS MOS Wieliczka) z 34 pkt. Drugi Wojciech Krawczyk uzyskał 32 pkt. a trzeci Florian Wrona 31 pkt. W grupie A zagrało 7 kobiet i 16 mężczyzn. Wygrał ubiegłoroczny zwycięzca Krzysztof Kuta (MKS MOS Wieliczka ) z 28 pkt. Drugi Wojciech Golenia zdobył 26 pkt. a trzeci Wojciech Wnuk 24,5 pkt. Wśród grających w grupie z mężczyznami kobiet Anna Malinowska (LO nr XXV w Krakowie) zgromadziła 15 pkt., Elżbieta Baran 14 pkt. a Paulina Dziob 8 pkt. Wszyscy obecni uczestnicy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe a najlepsze grupowe trójki puchary. Pomysłodawczyni ligi Dyrektor Szkoły Bogumiła Ślęczka podziękowała sędziemu głównemu klasy międzynarodowej FIDE Andrzejowi Irlikowi i sędziemu klasy I Jerzemu Cholewie, a delegacje młodych uczestników wręczyły sędziom słodkie upominki. Rodzice podziękowali Pani dyrektor bukietem kwiatów. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Wielickiego, Gminy Biskupice i Szkoły Podstawowej w Przebieczanach. Wszyscy zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Przebieczanach z siedzibą w Tomaszkowicach na kolejny cykl ligowych rozgrywek w roku szkolnym 2015/2016.

 

Jerzy Cholewa

Mistrzostwa Gminy Wieliczka w Szachach

12-07-2015 godz. 12:13  .:.  Autor: Jerzy Cholewa Relacja

24 VI 2015 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Wieliczce zorganizowano Mistrzostwa Gminy Wieliczka w szachach szybkich. Grano w dwóch grupach, po 5 rund, z tempem 15 minut na partię dla zawodnika. Sędziowali sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik i sędzia klasy I Jerzy Cholewa. W grupie A dla urodzonych w 2004 r. i starszych rywalizowało 20 osób a mistrzem został Konrad Buś z kompletem punktów. Po 4 punkty zdobyli Piotr Owadowicz, Wojciech Golenia, Jan Golenia a o zajętych miejscach decydowała punktacja pomocnicza. W tej grupie mistrzynią kobiet została Joanna Kasprzycka, wyprzedzając Martynę Mól i Elżbietę Baran. W grupie B dla urodzonych w 2005 r. i młodszych zwyciężyła Izabela Janiak z 4 pkt. Tyle samo punktów zdobył mistrz chłopców Oliwier Klimczak. Tytuły wicemistrzowskie przypadły Marii Baran z 3 pkt. i Ksaweremu Bartmanowi z 4 pkt. Trzecie miejsca zajęli Kaja Krzyszkowska z 2 pkt. i Kamil Knapik z 3,5 pkt. W tej grupie grało również 20 dziewcząt i chłopców. Puchary, dyplomy, cenne nagrody rzeczowe ufundował Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce oraz MKS MOS Wieliczka a wręczyli je prezes MKS MOS Grażyna Borewicz z zastępca burmistrza Rafałem Ślęczką.

Juliada 2015

07-07-2015 godz. 11:28  .:.  Autor: Jan Kusina Nowy turniej

JULIADA 2015
Organizator:
Organizatorem Juliady jest Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, Stowarzyszenie „Siemacha” oraz Centrum Rozwoju Com-Com Zone z siedzibą przy ul. Ptaszyckiego 6 w Krakowie. Partnerem sportowym i realizatorem turnieju szachowego organizowanego w ramach Juliady jest Małopolski Związek Szachowy. Producentem wykonawczym Juliady jest Biuro Promocji Studio2 z siedzibą przy ul. Pszczelnej 36 w Krakowie.
Termin:
24.07.2015
Miejsce:
Kraków
Adres:
Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Krakowie - Nowej Hucie przy ul. Ptaszyckiego 6

Zgrupowanie Kadry - Komunikat 05/2015

30-06-2015 godz. 21:13  .:.  Autor: Stanisław Turecki Kadry wojewódzkie

Prezentujemy szczegóły zgrupowania kadry, które odbędzie się w Jastrzębiej Górze w dniach 04-19.VII.2015.

Ważne informacje dla rodziców uczestników zgrupowania w Jastrzębiej Górze !

Edukacja przez Szachy w szkole - rozdanie certyfikatów

29-06-2015 godz. 18:11  .:.  Autor: Jan Kusina Relacja

W dniu 27 czerwca 2015 w Hotelu Galaxy w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów nauczycielom, którzy brali udział w szkoleniu w ramach programu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez szachy w szkole”. Kursy odbywały się w okresie od 10 kwietnia do 14 czerwca 2015. Organizatorem w imieniu Polskiego Związku Szachowego był Małopolski Związek Szachowy. Odbyło się siedem kursów w kilku miejscach: w Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym, w, Gimnazjum nr 19 w Krakowie, w Krakowskim Klubie Szachistów, w Zespole Szkół Samorządowych w Roczynach, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Bochni, w Samorządowym Przedszkole nr 139 w Krakowie. W ramach 72 godzinnych kursów przeszkolonych zostało 198 nauczycieli.

Na uroczystości wręczenia certyfikatów obecni byli: Tomasz Delega - Prezes Polskiego Związku Szachowego, Elżbieta Lęcznarowicz – Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Dariusz Domajewski - Wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Zdzisław Tracz – Dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, Jan Kusina – Prezes Małopolskiego Związku Szachowego.

Życzymy wszystkim nauczycielom sukcesów w realizacji programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”!

Fabian Stanach wygrywa ICCF Diamond Jubilee 1st Chess 960 World Cup Final

22-06-2015 godz. 22:34  .:.  Autor: Paweł Mroziński News

Zarząd Małopolskiego Związku Szachowego gratuluje Panu Fabianowi Stanachowi, zawodnikowi Myślenickiego Ludowego Klubu Szachowego wybitnego osiągnięcia, którym jest zwycięstwo w I Pucharze Świata w korespondencyjnych szachach Fischera.

W załączniku relacja Pana Stanislaw Sukty, prezesa MLKSz Myślenice.

Edukacja przez Szachy w szkole - rozdanie certyfikatów

22-06-2015 godz. 21:53  .:.  Autor: Jacek Wolak News

W imieniu Małopolskiego Związku Szachowego serdecznie zapraszamy nauczycieli, którzy ukończyli kurs instruktora szachów szkolnych PZSzach (w ramach projektu "Edukacja przez Szachy w szkole"), na uroczystość wręczenia certyfikatów. Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę 27 czerwca od godz. 11.00 w Hotelu Galaxy (ul. Gęsia 22) w Krakowie.