Artykuły-

Inauguracja Blitzów Drogowca odłożona

03-10-2015 godz. 11:20  .:.  Autor: Mariusz Stanaszek News

TKKF Drogowiec z przykrością zawiadamia, że ze względów technicznych początek XXIII cyklu  Turniejów Błyskawicznych Drogowca, któy będzie rozgrywany w Klubie Seniora  przy ul. Sienkiewicza 2a jest odroczony na dwa, trzy tygodnie. O terminie pierwszego turnieju cyklu zawiadomimy później.

Przepraszamy

Zaproszenie na XXIII cykl Turniejów Błyskawicznych Drogowca

28-09-2015 godz. 20:40  .:.  Autor: Mariusz Stanaszek News

MO TKKF Drogowiec po wakacyjnej przerwie zaprasza na XXIII już cykl Turniejów Błyskawicznych Drogowca, który rozpocznie się 6 października 2015 r. i będzie trwać do połowy czerwca 2016 r.

Nowym miejscem rozgrywek jest Klub Seniora przy ul. Sienkiewicza 2a (obok Placu Wolności). Turnieje będą odbywać się we wtorki godz. 17.00, każdy na dystansie 7 rund, tempo gry 10 minut na zawodnika. Wpisowe normalne 5 zł, ulgowe (kobiety, seniorzy – 60+ i juniorzy 18-) 3 zł.Na cztery nagrody w każdym turnieju przeznaczane jest 70% wpisowego. Po zakończeniu cyklu nagrody końcowe wg ogólnej liczby zdobytych punktów w całym cyklu. Turniej jest przeznaczony dla wszystkich sympatyków szachów i nie obowiązują licencje.

Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków szachów, a szczególnie seniorów.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Drużynowe Mistrzostwa Małopolski do lat 8 i do lat 10

27-09-2015 godz. 14:26  .:.  Autor: Paweł Mroziński Nowy turniej

Drużynowe Mistrzostwa Małopolski do lat 8 i do lat 10
Organizator:
Małopolski Związek Szachowy
Termin:
10-11.10.2015
Adres:
Restauracja Krakowskie Przedmieście (ul. Krakowska 280)
Zgłoszenia:
Paweł Mroziński
Termin:
2015-10-09

OTWARTE MISTRZOSTWA MAŁOPOLSKI W SZACHACH DO LAT 7

26-09-2015 godz. 13:50  .:.  Autor: Andrzej Irlik Nowy turniej

OTWARTE MISTRZOSTWA MAŁOPOLSKI W SZACHACH DO LAT 7
Organizator:
MKS MOS Wieliczka, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Wieliczce, Powiat Wielicki, Województwo Małopolskie, Miasto i Gmina Wieliczka, Małopolski Związek Szachowy, Szkoła Podstawowa w Przebieczanach
Termin:
17.10.2015

III Liga Seniorów - regulamin

18-09-2015 godz. 17:20  .:.  Autor: Mariusz Stanaszek Nowy turniej

III Liga Seniorów
Organizator:
Małopolski Związek Szachowy
Zgłoszenia:
Mariusz Stanaszek
Adres:
30-362 Kraków, ul. Ceglarska 6/15
Telefon:
693 646 823

Jan Krzysztof Duda wicemistrzem świata!

18-09-2015 godz. 17:06  .:.  Autor: Andrzej Irlik News

Piękny prezent szachisty na jubileusz 30-lecia klubu MKS MOS Wieliczka

W rozegranych w dniach 1-15 września w rosyjskim Chanty-Mansyjsku na Syberii w Mistrzostwach Świata do lat 20 w szachach ogromny sukces odniósł arcymistrz Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) uczeń wielickiego LO, zdobywając srebrny medal. Polak zagrał znakomity turniej, wiele partii było komentowanych na świecie, a w trzynastu rozegranych partiach zdobył 10 punktów, tyle samo ile zwycięzca - arcymistrz Mikhail Antipov z Rosji. O złotym medalu zdecydowała dopiero trzecia w kolejności punktacja pomocnicza, która niestety okazała się mniej korzystna dla szachisty z Wieliczki.  „Przez cały turniej prowadziłem, jednak Misza miał świetną końcówkę wygrywając trzy ostatnie partie. Z zajęcia drugiego miejsca jednak jestem zadowolony. Nie przegrałem żadnej partii, wygrałem ich 7 i zdobyłem kolejne 13 punktów do rankingu ELO. Mam jeszcze 3 lata gry przed sobą w tej kategorii wiekowej i nie zamierzam odpuścić.” – powiedział po zakończeniu mistrzostw Duda.

Podwyższony ranking ELO zapewnił tez Jasiowi miejsce w TOP 100 – pierwszej setce najlepszych szachistów świata! Oby zagościł tam na dłużej, czego mu życzymy!

Zdobywając tytuł szachowego wicemistrza świata do lat 20 Jan-Krzysztof Duda poprawił swoje osiągnięcie z zeszłego roku w Indiach, gdzie był mało szczęśliwie czwarty.

W mistrzostwach świata startowała również krakowianka Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław). Polka w turnieju zdobyła 6,5 punktu co ostatecznie dało jej 25 miejsce w końcowej klasyfikacji.

Oficjalna strona mistrzostw: http://wjcc2015.fide.com/

Wyniki końcowe na stronie: http://chess-results.com/tnr185847.aspx?lan=3&art=1&rd=13&flag=30&wi=821&turdet=YES

Informacje ze strony: www.pzszach.pl

Zdjęcia ze strony organizatora www.chessbrains.pl

http://eurosport.onet.pl/szachy/ms-w-szachach-do-lat-20-jan-krzysztof-duda-ze-srebrnym-medalem/bpw2fw

http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=sport&idNewsComp=&filename=&idnews=230036&data=&status=biezace&_CheckSum=-1278390514

I i II Liga Seniorów

18-09-2015 godz. 16:47  .:.  Autor: Piotr Widła Relacja

W dniach od 5 do 13 września w najdalszym na północ krańcu Polski odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski I i II ligi Seniorów AD 2015. Na starcie obu rozgrywek stanęło 47 drużyn w tym Małopolskę reprezentowało zaledwie 2 drużyny: MLKSz Myślenice w rozgrywkach I ligi oraz MKS "Sandecja" Nowy Sącz. Smutne jest to, że w rozgrywkach tej klasy występuje tak mało małopolskich drużyn patrząc obiektywnie na ich potencjał szachowy. Dorzucając Wisłę Kraków z Ekstraligi w skali ogólnopolskiej wizerunek małopolskich szachów jest w tym aspekcie bardzo kiepski:) Jak to mówią wizerunek tworzą ludzie, którzy działają więc obie drużyny-beniaminki-obu lig chciały pokazać się z jak najlepszej strony. Za cel postanowiły utrzymać się w obu klasach rozgrywkowych. Jako dla "Sandecji" wykonanie tego było w zasięgu

( 24 miejsca dające utrzymanie) tak w I lidze Myślenice miały bardzo trudne zadanie. Poziom szachowy obu rozgrywek stał na bardzo wysokim poziomie o czym świadczy duża liczba Arcymistrzów oraz Mistrzów Międzynarodowych grających w tych rozgrywkach. Myślenice grając w I lidze pokazały się z bardzo dobrej strony. Patrząc na średni ranking ich drużyny byli z góry skazani na sromotne porażki. Ale jak wiadomo rankingi nie grają tylko ludzie, więc podopieczni pana Staszka Sukty zaprezentowali się znakomicie stawiając twardy opór znacznie wyżej notowanym rywalom. Summa summarum zawodnicy Archonu ulegli "minimalnie" w 5 meczach jeden mecz remisując i 3 mecze przegrywając wyższym stosunkiem. Jak na pierwszy występ w tej klasie rozgrywek sądzę, że bogatsi o doświadczenia myśleniczanie będą czołową drużyną przyszłorocznej drugiej ligi siejąc postrach wśród rywali. Z kolei drużyna Sandecji, która w poprzednim sezonie deklasowała przeciwników III ligi wygrywając w niej wszystkie mecze jechała na rozgrywki z luźnym nastawieniem stawiając sobie za cel utrzymanie w lidze. Jednak od początku było to ciężkie zadanie. Przystępując do zawodów z 22 numerem startowym szereg osób upatrywało drużynę Sandecji do utrzymania się w lidze. Początek zawodów dla tej drużyny nie był obiecujący-wysoka przegrana z Wieżą Pęgów ochłodziła głowy zawodników drużyny i dodatkowo zmobilizowała dając wygraną w następnym meczu:)Lecz 3 porażki z rzędu w środkowym etapie zawodów nie wróżyły nic dobrego. Przez moment widmo spadku czyhało niczym gilotyna nad skazańcem. Jednak wspaniała atmosfera drużyny, entuzjazm "prezesów", managera, masażysty, lekarza drużyny wpłynął pozytywnie na morale zawodników, którzy mimo problemów zdrowotnych potrafili odbudować się psychicznie i fizycznie. Los sprzyjał. Jak w porzekadle:"mężczyznę poznaje się po tym jak kończy a nie jak zaczyna" tak drużyna z Nowego Sącza wygrała dwa ostatnie spotkania i rzutem na taśmę zajęła 24 miejsce i wystąpi w przyszłym roku w rozgrywkach 2 ligi. Miejmy nadzieje, że kolejna ekipa z małopolski dołączy do zespołów z Myślenic i Sącza i wspólnie pokażą, że się da! 

Z poza szachowych czynników rozgrywki były bardzo udane. Organizatorzy zapewnili komfortowe warunki i świetne wyżywienie oraz szereg imprez towarzyszących, które integrowały wszystkich szachistów bez wyjątku bo przecież: GENS UNA SUMUS:) Jak wiadomo z rodziną wychodzi się najlepiej na zdjęciach więc podsyłam parę zdjęć (aut. organizator)

I Otwarte Mistrzostwa KS Cracovia 1906 w szachach klasycznych

07-09-2015 godz. 13:36  .:.  Autor: Krzysztof Sabor Relacja

W dniach 27 – 30 sierpnia 2015 w Sali Domu Kultury Bieżanów odbyły się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Klubu Sportowego Cracovia 1906. Na starcie stanęło ostatecznie 30 zawodniczek i zawodników w różnym wieku i z różnych klubów i miast. Rozegrano 7 rund tempem 60 minut na partię + 30 sekund za każdy ruch. Po zaciętej, ale prowadzonej fair walce zwyciężył Marek Michalik z Sandecji Nowy Sącz wyprzedzając lepszym Bucholtzem reprezentanta gospodarzy Łukasza Gawrońskiego. Trzecie miejsce zajął Piotr Litwiniuk z Wisły Kraków.

Turniej sprawnie sędziował Józef Bujak, a organizatorami była sekcja szachowa KS Cracovia 1906 oraz Stowarzyszenie „Tylko Cracovia” skupiające kibiców Cracovii. Organizatorzy zapowiadają, że turniej będzie odbywał się cyklicznie w tym terminie.