Artykuły-

Komunikat Zarządu MZSzach

01-09-2015 godz. 22:09  .:.  Autor: Stanisław Turecki MZSzach

MZSzach dysponuje kwotą 2.880 zł przeznaczoną na dojazd zawodników na międzywojewódzkie eliminacje do Czudca. Na jednego zawodnika przypadnie kwota około 70-90 zł. Zawodnicy lub ich prawni opiekunowie otrzymają środki na miejscu zawodów. Warunkiem jest dokonanie zapłaty za wyżywienie i zakwaterowanie za pośrednictwem MZSzach. Termin wpłat upływa z dniem 20 września. W wyjątkowych sytuacjach można dokonać wpłaty gotówką w dniu przyjazdu na zawody. W tym celu należy się skontaktować ze Stanisławem Tureckim, który z ramienia MZSzach dokona stosownych operacji finansowych.

XV POTSZ o Puchar Starosty Krakowskiego

29-08-2015 godz. 15:25  .:.  Autor: Dariusz Mikrut Nowy turniej

Serdecznie zapraszamy na XV Powiatowy Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Starosty Krakowskiego Kraków Business Park w Zabierzowie, w dniach 19-20.09.2015. W czasie turnieju będzie przeprowadzona transmisja internetowa z zawodów. Na zwycięzców czekają puchary i nagrody finansowe i rzeczowe. Serdecznie zapraszamy do wcześniejszych zgłoszeń.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia. Wśród osób, które opłacą wpisowe przelewem będą rozlosowane nagrody specjalne.

XV Powiatowy Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Starosty Krakowskiego Kraków Business Park w Zabierzowie
Organizator:
TS Wisła Kraków
Termin:
19-20.09.2015
Miejsce:
Zabierzów

X Otwarte Mistrzostwa Małopolskiego TKKF w szachach o Krakowskiego Lajkonika

09-08-2015 godz. 13:50  .:.  Autor: Mariusz Stanaszek Nowy turniej

X Otwarte Mistrzostwa Małopolskiego TKKF w szachach o Krakowskiego Lajkonika
Organizator:
Małopolskiegie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Zarząd Wojewódzki w Krakowie.
Termin:
12.09.2015
Miejsce:
Kraków
Adres:
ul. Krowoderska 8

XXIII Miedzynarodowy Festiwal Szachowy im.Jozefa Dominika

04-08-2015 godz. 18:29  .:.  Autor: Zygmunt Ryll Relacja

Festiwal rozpoczął się tradycyjnie na zamku w Dobczycach turniejem „dwójek” i rodzin im. Edwarda Miki, przy udziale 6 drużyn „dwójek” i 16 „dwójek” rodzinnych, łącznie 44 zawodników.

Wyniki turnieju rodzin: 1. Golenia Wojciech, Golenia Jan, 13,5 pkt. którym puchar wręczył Andrzej Mika syn E. Miki. 2. Andrzej Mika, Piotr Mika 12,5 pkt. 3. Piotr Góralczyk, Krystian Góralczyk 11,5 pkt. Rozegrano 9 rund, P’15.

Otwarte Mistrzostwa Przedszkolaków G. i M. Dobczyce urodzeni w 2008 r. i młodsi. Przy udziale 9. dziewczynek i 19. chłopców rozegrano 7 rund, P’30.

Dziewczynki: 

 1. Nikola Braś Przedszkole Samorządowe nr 1 w Dobczycach         5 pkt.                     
 2. Urszula Urbaś MSKS GAMBIT Tarnowiec                                     4 pkt.                         
 3. Julia Reszka Przedszkole Samorządowe nr 3 w Dobczycach        4 pkt.

Chłopcy:         

 1. Radosław Kruczek SP Łowczów     6 pkt.
 2. Hubert Spytek MKS MOS Wieliczka          5,5pkt.
 3. Piotr Wnuk UKS Goniec Staniątki              5,5 pkt.

Zwycięscy otrzymali puchary i nagrody, a wszyscy uczestnicy dyplomy i upominki.

Turniej „B” Rozegrano 7 rund, P’30 przy udziale 29 zawodników.

 1. Jakub Sypień (ur. 2007 r.) UKS Czarny Koń Olkusz           5,5 pkt.
 2. Elżbieta Duda LKS Dziecanovia Dziekanowice                  5,5 pkt.
 3. Karol Marcinko Sarisske Michalany (Słowacja)               5,5 pkt.

Zwycięzca odebrał puchar i nagrodę. E. Duda Puchar dla najlepszej kobiety w turnieju, a także puchar dla najlepszego zawodnika z Gminy i Miasta Dobczyce.

Symultana szachowa

Rodzeństwo Elżbieta Duda i Andrzej Mika rozegrało bardzo mało znaną symultanę synchroniczną na 16 szachownicach. Wynik 11,5 : 4,5 dla symultanisty.

Turniej „A” 16 zawodników rozegrało 9 rund. Tempo 23/h + 1h.

 1. Damian Bednarczyk MKS MOS Wieliczka            7,5 pkt.
 2. Jerzy Kyć TS Wisła Kraków                                    7,5 pkt.
 3. Roman Mucha MDK Bochnia                                7 pkt.

Turniej Błyskawiczny Został rozegrany w Raciechowicach, przy udziale 22 zawodników.

 1. Wojciech GoleniaMOS Wieliczka    7, 5 pkt.
 2. Grzegorz Słabek TS Wisła Kraków   7,5 pkt.
 3. Jan Golenia MKS MOS Wieliczka     6,5 pkt.

Festiwal był zorganizowany wzorowo, w czym zasługa MGOKiS-u z dyr. Andrzejem Topa i dyr. zawodów Jerzego Cholewy na czele. Sędziowali: IA Zygmunt Ryll (gł.), IA Andrzej Irlik i FA Stanisław Cichorz.

Zawody były uroczyście otwarte, a przy takim zamknięciu brał udział dyrektor MGOKiS-u Andrzej Topa.

Opracował : Zygmunt Ryll

Nad morze po wiedzę i relaks

21-07-2015 godz. 22:16  .:.  Autor: Zofia Łęczek Relacja

Nad morze po wiedzę i relaks

Kadra Wojewódzka Młodzików tegoroczne zgrupowanie po raz kolejny odbyła nad polskim morzem. Koordynator kadry dba o to, by były to wciąż nowe miejsca, by szlifowanie formy szachowej i zdobywanie wiedzy i umiejętności połączyć z poznawaniem nowych, atrakcyjnych zakątków naszego wybrzeża. Dzisiaj trudno wskazać na mapie nadmorskich miejscowości taką, do której nie dotarliby małopolscy szachiści.

Nad morze jadą jednak przede wszystkim po to, by z najlepszymi trenerami podnosić poziom swojej gry i poszerzać szachową wiedzę. W bieżącym roku na zgrupowaniu, które odbyło się w dniach 5-18 lipca w Jastrzębiej Górze, kadrowicze współpracowali z Marianem Twardoniem - szkoleniowcem Młodzieżowej Akademii Szachowej, Władymirem Szyszkinem - autorem sukcesów wybitnych szachistów, m.in. Kamila Mitonia, oraz arcymistrzem Arturem Jakubcem. Z najmłodszymi zajęcia prowadził przede wszystkim koordynator Stanisław Turecki.

Osiem godzin szkolenia dziennie w grupach zaawansowanych to z pewnością (jak na wakacje) wystarczająco, by zaspokoić głód wiedzy szachowej największych zapaleńców królewskiej gry. Mimo tak napiętego grafiku wszystkim uczestnikom zgrupowania, także grupom zaawansowanym, zapewniono szereg innych zajęć i atrakcji. Morskie kąpiele, plażowanie, zawody sportowe prowadzone przez instruktora Kornela Łęczka (turniej szachowy klasyczny i błyskawiczny, liga lekkoatletyczna , tenis stołowy i piłkarski mundial), wycieczki krajoznawcze do Władysławowa, Gdańska i Gdyni, basen, spotkania integracyjne (ognisko, podchody, chrzest morski) to atrakcje, które z pewnością uprzyjemniły i uatrakcyjniły pobyt kadrowiczów w Gościńcu Ori w Jastrzębiej Górze.

Jak sami wspominali na pożegnalnym spacerze tegoroczne letnie zgrupowanie na długo zapadnie w ich wdzięcznej pamięci, a zdobyte umiejętności i wiedza pomogą w najbliższej przyszłości osiągnąć wiele sukcesów, nie tylko szachowych.

VIII Otwarta Szachowa Liga Szkolna

19-07-2015 godz. 12:01  .:.  Autor: Jerzy Cholewa Relacja

16 VI 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Przebieczanach z siedzibą w Tomaszkowicach rozegrano finałowy 9 turniej VIII edycji Otwartej Szachowej Ligi Szkolnej. Punkty zdobyte w tym turnieju nie były uwzględniane w klasyfikacji generalnej. Na otwarciu turnieju byli inspektor Wydziału Edukacji Sportu i Zdrowia Powiatu Wielickiego Joanna Boduch i wójt Gminy Biskupice Henryk Gawor. W grupie A dla urodzonych w 2001 r. i starszych zwyciężył Krzysztof Kuta zdobywając 4,5 pkt. w 5 partiach. Kolejne miejsca zajęli Damian Obrzud, Stanisław Golenia, Jan Golenia. Wszyscy zdobyli po 4 punkty. Turniej B dla chłopców urodzonych w 2002 r. i młodszych wygrał z kompletem 5 punktów Wojciech Krawczyk. Po 4 pkt. zdobyli kolejni Oliwier Klimczak, Jan Paweł Gawor, Kamil Knapik, Ksawery Bartman. W grupie C dla dziewczynek urodzonych w 2002 r. i młodszych zwyciężyła z kompletem punktów Izabela Janiak wyprzedzając Marię Baran i Martynę Mól, które zdobyły po 4 pkt. Po 8 comiesięcznych turniejach punktowanych w tej grupie najwięcej 37,5 pkt. zdobyła Izabela Janiak (MKS MOS Wieliczka). 30,5 pkt. zgromadziła Martyna Mól a Klaudia Krzyszkowska 29,5 pkt. W tej grupie rywalizowało 29 dziewcząt. W grupie B sklasyfikowano 58 chłopców a mistrzem został Jan Paweł Gawor (MKS MOS Wieliczka) z 34 pkt. Drugi Wojciech Krawczyk uzyskał 32 pkt. a trzeci Florian Wrona 31 pkt. W grupie A zagrało 7 kobiet i 16 mężczyzn. Wygrał ubiegłoroczny zwycięzca Krzysztof Kuta (MKS MOS Wieliczka ) z 28 pkt. Drugi Wojciech Golenia zdobył 26 pkt. a trzeci Wojciech Wnuk 24,5 pkt. Wśród grających w grupie z mężczyznami kobiet Anna Malinowska (LO nr XXV w Krakowie) zgromadziła 15 pkt., Elżbieta Baran 14 pkt. a Paulina Dziob 8 pkt. Wszyscy obecni uczestnicy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe a najlepsze grupowe trójki puchary. Pomysłodawczyni ligi Dyrektor Szkoły Bogumiła Ślęczka podziękowała sędziemu głównemu klasy międzynarodowej FIDE Andrzejowi Irlikowi i sędziemu klasy I Jerzemu Cholewie, a delegacje młodych uczestników wręczyły sędziom słodkie upominki. Rodzice podziękowali Pani dyrektor bukietem kwiatów. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Wielickiego, Gminy Biskupice i Szkoły Podstawowej w Przebieczanach. Wszyscy zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Przebieczanach z siedzibą w Tomaszkowicach na kolejny cykl ligowych rozgrywek w roku szkolnym 2015/2016.

 

Jerzy Cholewa

Mistrzostwa Gminy Wieliczka w Szachach

12-07-2015 godz. 12:13  .:.  Autor: Jerzy Cholewa Relacja

24 VI 2015 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Wieliczce zorganizowano Mistrzostwa Gminy Wieliczka w szachach szybkich. Grano w dwóch grupach, po 5 rund, z tempem 15 minut na partię dla zawodnika. Sędziowali sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik i sędzia klasy I Jerzy Cholewa. W grupie A dla urodzonych w 2004 r. i starszych rywalizowało 20 osób a mistrzem został Konrad Buś z kompletem punktów. Po 4 punkty zdobyli Piotr Owadowicz, Wojciech Golenia, Jan Golenia a o zajętych miejscach decydowała punktacja pomocnicza. W tej grupie mistrzynią kobiet została Joanna Kasprzycka, wyprzedzając Martynę Mól i Elżbietę Baran. W grupie B dla urodzonych w 2005 r. i młodszych zwyciężyła Izabela Janiak z 4 pkt. Tyle samo punktów zdobył mistrz chłopców Oliwier Klimczak. Tytuły wicemistrzowskie przypadły Marii Baran z 3 pkt. i Ksaweremu Bartmanowi z 4 pkt. Trzecie miejsca zajęli Kaja Krzyszkowska z 2 pkt. i Kamil Knapik z 3,5 pkt. W tej grupie grało również 20 dziewcząt i chłopców. Puchary, dyplomy, cenne nagrody rzeczowe ufundował Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce oraz MKS MOS Wieliczka a wręczyli je prezes MKS MOS Grażyna Borewicz z zastępca burmistrza Rafałem Ślęczką.