Artykuły-

V Liga Małopolska Juniorów

18-12-2014 godz. 21:39  .:.  Autor: Jacek Wolak Ligi juniorskie

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, postanowiliśmy zwiększyć rywalizację juniorów w rozgrywkach drużynowych juniorów w naszym województwie. Od 2015 roku sezon będzie rozpoczynała V liga juniorów, która odbędzie się już niebawem, bo w sobotę 10 stycznia. Szczególnie serdecznie zachęcamy do udziału w V lidze początkujące drużyny. Spodziewamy się udziału wielu drużyn, których średni ranking nie będzie przekraczał 1400 więc, nawet mniej doświadczeni młodzi szachiści będą mogli z dumą reprezentować swój klub w rozgrywkach drużynowych.

W załączniku komunikat turnieju w Krakowie.

V Liga Małopolska Juniorów
Organizator:
Małopolski Związek Szachowy
Termin:
10.01.2015
Miejsce:
Kraków
Adres:
Gimnazjum nr 19, ul. Na Błonie 15b
Zgłoszenia:
Jacek Wolak
Termin:
2015-01-08
Rundy:
9
Tempo:
P-15'
System:
drużynowy zależny od ilości zgłoszeń
Uprawnieni:
urodzeni w 1997 i młodsi, Według regulaminu

Komunikat koordynatora kadr wojewódzkich 2015/1 - Niepołomice

18-12-2014 godz. 21:22  .:.  Autor: Stanisław Turecki Kadry wojewódzkie

Święty Mikołaj wsród szachistów

18-12-2014 godz. 21:15  .:.  Autor: Jerzy Cholewa Wyniki

06.12.2014 r. w sali konferencyjnej Magistrat Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce zorganizowano XIV Otwarty Powiatowy Turniej Szachowy z okazji Świętego Mikołaja. Organizatorzy turnieju to Powiat Wielicki, Miasto i Gmina Wieliczka, Międzyszkolny ośrodek Sportowy w Wieliczce, Międzyszkolny Klub Sportowy przy MOS w Wieliczce. Sędzią głównym był sędzia klasy międzynarodowej FIDE a sędziami rundowymi Bogumiła Ślęczka, Jerzy Cholewa, Bartosz Ślęczka. Grano w grupie dziewcząt i grupie chłopców, systemem szwajcarskim, na dystansie 7 rund, z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika. Był to turniej dla dziewcząt i chłopców urodzonych w 1999 r. i młodszych.

Zawody oficjalnie otwarły Joanna Boduch z Wydziału Edukacji Sportu i Zdrowia Powiatu Wielickiego oraz Grażyna Borewicz, prezes MKS MOS Wieliczka. Turniej ukończyło 79 osób reprezentujących UKS przy SP 8 Chrzanów, UKS Goniec Staniątki, MKS MOS Wieliczka, MLKS. Myślenice, MKS KSOS Kraków, LUKKS Kielce, Przedszkole Jarzębinka Kraków, Przedszkole nr 1 i nr 3 w Dobczycach, SP Przebieczany, SP Koźmice Wielkie, SP 54 Kraków, SP Janowice, SP nr 4 w Wieliczce.

Turniej dziewcząt wygrała z 6 pkt. Michalina Dębowska (MKS MOS Wieliczka) z 6 pkt. Tyle samo punktów zdobyła Magdalena Budkiewicz (UKS Goniec Staniątki) a o miejscu zdecydowała punktacja pomocnicza. 5,5 pkt. zdobyła trzecia Amelia Pyzio (UKS przy SP 8 Chrzanów). Kolejne miejsca zajęły Klaudia Krzyszkowska z 5 pkt., Natalia Misiewicz z 4,5 pkt., Izabela Janiak z 4,5 pkt. Martyna Mól, Zuzanna Nowak, Kaja Krzyszkowska, Emilia Nowak, które zdobyły po 4 punkty. Turniej ukończyły 22 zawodniczki.

W grupie chłopców zwyciężył Florian Wrona MKS MOS Wieliczka, zdobywca 6 punktów. Po 6 pkt. uzyskali również Jan Golenia, Jan Paweł Gawor, Hubert Meers. 5,5 pkt. zdobył Tomasz Nawalany a po 5 pkt. uzyskali zajmując kolejne miejsca Wojciech Golenia, Oliwier Klimczak, Wojciech Krawczyk, Grzegorz Druzgała, Kamil Knapik, Ksawery Bartman, Bartłomiej Piwowarczyk.

Po trzeciej rundzie szachistów odwiedził Święty Mikołaj w towarzystwie 2 aniołków i renifera. Wszystkich obdarował świątecznymi czekoladami Milka i zostawił atrakcyjne nagrody. Wizyta była krótka ale Święty Mikołaj zapowiedział powrót w przyszłym roku. Z orszakiem udał się do grzecznych dzieci w Przebieczanach.

Wobec jednakowej ilości punktów po 7 rundach i jednakowej punktacji pomocniczej o drugim miejscu w grupie chłopców zadecydowała dogrywka pomiędzy Janem Golenia i Janem Pawłem Gaworem. W oczekiwaniu na końcowe wyniki na scenie przez mikrofon zaśpiewali m. in. Izabela Janiak, Ksawery Bartman, Kamil Mól. Soliści zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności. Puchary za miejsca I do III zarówno w grupie dziewcząt jak i chłopców wręczyli dyrektor SP Przebieczany Bogumiła Ślęczka i Andrzej Irlik. Nagrody specjalne dla najmłodszych uczestników turnieju odebrali Nadia Kudelska i Paweł Sapała urodzeni w 2009 r. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Turniej zorganizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Wielickiego.

Turniej o puchar Dyrektor Gimnazjum nr 4 oraz Przewodniczącego Rady Dzielnicy I

10-12-2014 godz. 19:55  .:.  Autor: Mariusz Stanaszek Nowy turniej

Turniej o Puchar Wójta Gminy Zabierzów

05-12-2014 godz. 22:59  .:.  Autor: Jarosław Pietraszewski Wyniki

W dniach 22-23.11.2014 w Samorządowym Centrum Kultury i Promocji w Zabierzowie już po raz 16 rywalizowali szachiści w rozgrywkach szachowych o Puchar Wójta Gminy Zabierzów.

Zawody zostały rozegrane w trzech grupach i jedną z nowości był pięciorundowy klasyfikowany do FIDE turniej OPEN z limitem rankingowym zawodników do 2200 ELO. W grupie tej wystąpiło 13 zawodników i na uwagę zasługuje bardzo dobry występ małopolskich juniorów, którzy zdystansowali swoich starszych kolegów i zajęli trzy medalowe miejsca. Pierwsze zdobył Krzysztof Szczurek (KKSz Kraków), drugie Emilia Dyląg (UKS SP8 Chrzanów), trzecie natomiast Rajmund Flach również broniący barw krakowskiego klubu KKSz.

W grupie B w turnieju OPEN do rankingu 1600 rywalizowało 22 zawodników. Bardzo dobry występ zanotowali zawodnicy krakowskiej Wisły - Andrzej Kulesza i Jakub Owoc, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Pierwsze natomiast zdobył zawodnik z Biecza - Łukasz Liana, który jednocześnie wywalczył długo oczekiwaną II kategorię. Gratulacje!.

Grupa najmłodszych zawodników rywalizowała na dystansie 7 rund tempem P'30. W tej grupie najlepszym zawodnikiem okazał się Maciej Wolak (KKSz Kraków), który zdobył komplet 7 punktów!. Na podium wskoczyli jeszcze - zawodnik TS Wisła Kraków - Mateusz Baran (5 pkt) oraz Wiktoria Strączek z UKS SP8 Chrzanów (5 pkt). W turnieju wystąpiło 17 zawodników. Na uwagę zasługuje występ najmłodszego zawodnika - 4-latka Bartosza Krupińskiego z TS Wisła Kraków.

Wyniki - Grupa A: http://chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_4881/results.html
Wyniki - Grupa B: http://chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_4905/results.html
Wyniki - Grupa C: http://chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_4906/results.html

Na zakończenie turnieju przybyli Dyrektor SCKiP Zabierzów - p. Jolanta Żebrowska-Sibila oraz Zca Wójta Gminy Zabierzów - p. Wojciech Burmistrz, którzy wręczyli zwycięzcom puchary, medale oraz nagrody. Gospodarze turnieju zaprosili na koleją edycję turnieju w roku 2015.

Zawody sprawnie prowadzili sędziowie - IA Jarosław Pietraszewski oraz sędzia stażysta - Renata Gaudyn.

VIII Potyczki Szachowe

05-12-2014 godz. 22:28  .:.  Autor: Jerzy Cholewa Wyniki

22.11.2014 r. w Szkole Podstawowej w Przebieczanach im. Tadeusza Kościuszki z siedzibą w Tomaszkowicach zorganizowano VIII Otwarte Małopolskie Listopadowe Potyczki Szachowe. Organizatorami turnieju byli SP Przebieczany, Powiat Wielicki, Gmina Biskupice, UKS przy Gimnazjum w Sławkowicach. Na uroczystość otwarcia przybyła przedstawicielka powiatu Joanna Boduch z Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia.

Zagrano w 3 grupach wiekowych w każdej systemem szwajcarskim, po 7 rund z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika. Sędzią głównym był sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik a sędziami rundowymi Bogumiła Ślęczka i Jerzy Cholewa.

W grupie A dla urodzonych w 2001 r. i starszych wygrał Piotr Widła (Sandecja Nowy Sącz) zdobywając 6 pkt. Taką samą ilość punktów uzyskali zawodnicy MKS MOS Wieliczka Damian Bednarczyk i Bartosz Ślęczka a o miejscach zgodnie z przepisami kodeksu szachowego decydowała punktacja pomocnicza. Grające w tej grupie siostry Agnieszka i Marcelina Tracz zdobyły po 4 punkty a trzecia Michalina Dębowska 3,5 pkt. Wszystkie reprezentują MKS MOS Wieliczka. W grupie A zagrało 27 osób.

W grupie B dla urodzonych w latach 2002-2005 rywalizowało 39 zawodniczek i zawodników. Dziewczęta grały z chłopcami ale klasyfikacja była oddzielna. Wśród dziewcząt najlepszy wynik osiągnęła Magdalena Budkiewicz (Goniec Staniątki) zdobywając 6 pkt. Druga była Amelia Pyzio (UKS przy SP 8 Chrzanów) z 5, 5 pkt. a trzecia Katarzyna Zabłocka (Goniec Staniątki) z 5 pkt. Turniej wygrał Wojciech Krawczyk (MKS MOS Wieliczka) z 6 pkt. Drugi Tomasz Nawalany (MKS MOS Wieliczka) zdobył 5 pkt. a trzeci Grzegorz Druzgała (Goniec Staniątki) również 5 pkt.

W grupie C dla urodzonych w 2006 r. i młodszych zwyciężył z kompletem punktów Filip Wnęk (Goniec Staniątki). Po 6 pkt. uzyskali Adam Pacek (MKS MOS Wieliczka) i Paweł Wojtyło (SP Przebieczany). Wśród dziewcząt wygrała Julia Gaczoł (Goniec Staniątki) z 5 pkt. Druga była Zuzanna Nowak (LUKKS Kielce) z 5 pkt. a trzecia Maria Baran (MKS MOS Wieliczka) z 4,5 pkt. W grupie C rywalizowało 12 dziewczynek i 43 chłopców.

Ogółem w turnieju zagrało 121 osób z klubów UKS Goniec Staniątki, MKS MOS Wieliczka, MKS KSOS Kraków, LUKKS Kielce, MKS Sandecja Nowy Sącz, UKS przy SP 8 Chrzanów, MDK Miechów, XXV LO Kraków, Szkół Podstawowych w Dobczycach, Stadnikach, Węgrzcach Wielkich, Śledziejowicach, Przebieczanach, Koźmicach Wielkich, im. Św. Wincentego Pallotiego w Krakowie, nr 3 i nr 4 Wieliczce, nr 54 Krakowie, Przedszkoli nr 1 i nr 3 w Dobczycach, Jarzębinka w Krakowie oraz osoby nie zrzeszone w klubach z miejscowości Niepołomice, Staniątki, Kraków, Tomaszkowice, Skrzynka, Przebieczany, Wieliczka, Janowice. Najmłodszymi uczestnikami turnieju byli Nadia Kudelska i Krzysztof Baran, urodzeni w 2009 r. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy , atrakcyjne nagrody rzeczowe i słodki poczęstunek.

Turniej zorganizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Wielickiego, Gminy Biskupice i SP Przebieczany. Puchary   najlepszym wręczyli dyrektor SP Przebieczany Bogumiła Ślęczka i Andrzej Irlik. Impreza była w pełni udana a organizacja wzorowa. Bogumiła Ślęczka podziękowała sędziom, zawodnikom, rodzicom, opiekunom, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi szkoły, którzy pomogli przy organizacji turnieju.

Rodzinny turniej

05-12-2014 godz. 22:16  .:.  Autor: Jerzy Cholewa Wyniki

04.11.2014 r. w SP Przebieczany rozegrano drugi turniej VIII Otwartej Szachowej Ligi Szkolnej. Tradycyjnie grano w 3 grupach wiekowych, systemem szwajcarskim, na dystansie 5 rund z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika. Sędzią głównym rozgrywek ligowych jest sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik, a sędziami rundowymi Bogumiła Ślęczka i Jerzy Cholewa.

W grupie A dla urodzonych w 2001 r. zwyciężyli Goleniowie. Bracia Wojciech i Jan zdobyli po 4,5 pkt. a Ich tata Stanisław 4 punkty. Po 3 punkty uzyskali Krzysztof Kuta, Wojciech Wnuk, Mariusz Klimczak, Marcin Pacek i Gabriel Koza. Grające w tej grupie z mężczyznami Anna Malinowska i Elżbieta Baran zdobyły po 1 punkcie.

W grupie B dla chłopców urodzonych w 2002 r. i młodszych wygrał Wojciech Krawczyk z 4,5 pkt. Z takim samym wynikiem zakończył turniej drugi Jan Paweł Gawor. Kolejne miejsca zajęli zdobywcy 4 pkt. Ksawery Bartman, Oliwier Klimczak, Florian Wrona, Kamil Knapik. O miejscach decydowała punktacja pomocnicza.

W grupie C dla dziewczynek urodzonych w 2002 r. i młodszych najlepsze wyniki osiągnęły Izabela Janiak i Martyna Mól, zdobywając podobnie jak najlepsi w grupach A i B po 4,5 pkt. Po 3 punkty uzyskały Klaudia Krzyszkowska, Julita Zawadzka, Gabriela Tańcula. Liderami rozgrywek po 2 turniejach są Wojciech Golenia, Anna Malinowska, Jan Paweł Gawor, Izabela Janiak.

Ogółem w II turnieju zagrało 56 osób reprezentujących UKS Goniec Staniątki, MKS MOS Wieliczka, Przedszkole Samorządowe w Koźmicach Wielkich, SP Przebieczany, XXV LO w Krakowie oraz mieszkańcy Niepołomic, Brzeska, Sułkowa, Tomaszkowic, Janowic, Wieliczki, Koźmic Wielkich. Dyplomy i słodkie nagrody wręczyła najlepszym, pomysłodawczyni ligi, dyrektor SP Przebieczany Bogumiła Ślęczka. Wszystkich znających grę w szachy zaprosiła na trzeci turniej zaplanowany na wtorek 9 grudnia 2014 r. Początek tradycyjnie o 15:30. Orientacyjna godzina zakończenia 18:15. Organizatorzy proszą o zgłoszenia do niedzieli przed turniejem.