Turnieje-

Artykuły-

III Liga Seniorów - podsumowanie

06-12-2016 godz. 11:46  .:.  Autor: Mariusz Stanaszek Ligi seniorskie

Tegoroczna III Liga Małopolska Seniorów rozegrana została w systemie dwa weekendowe zjazdy w Zabierzowie (8-9.10.2016 i 12-13.11.2016) i jedna runda dojazdowa, między najbliższymi terytorialnie drużynami. W rozgrywkach uczestniczyło 9 drużyn, albowiem z powodu kłopotu ze skompletowaniem składu drużyna Cracovii nie przystąpiła do gry.

Zawody wygrała i uzyskała awans do II ligi drużyna Olimpijczyka Chrzanów zdobywając 14 punktów meczowych. Drugie miejsce przypadło drużynie KKSz Kraków (13 punktów), a trzecie miejsce drużynie TKKF Drogowiec Kraków (10 punktów).

III Ligę opuszcza drużyna Kana Tarnów i zdegradowana z powodu nie przystąpienia do gry Cracovia Kraków.

Indywidualnie na poszczególnych szachownicach zwyciężyli:

I szachownica Jerzy Kyć Wisła II Kraków 6,5 pkt z 8

II szachownica Damian Bednarczyk 7,5 pkt z 8

III szachownica Jacek Stachańczyk Olimpijczyk Chrzanów 6,5 pkt z 7

IV szachownica Krzysztof Niemiec Karolina Tarnów 5,5 z 8

V szachownica Maciej Bik TKKF Wieża Laskowiec Wadowice 5,5 z 8

VI szachownica Maria Michalska TKKF Drogowiec Kraków 5,5 z 7.

Szczegółowe wyniki na stronie chessarbiter :

http://chessarbiter.com/turnieje/2016/tdr_5486/.

I w tym roku rozgrywki były bardzo zacięte, doszło do kilku niespodzianek i nawet zwycięzca ligi Olimpijczyk doznał goryczy porażki, chociaż z drugiej strony w bezpośrednim pojedynku pokonał największego rywala KKSz. W całym cyklu zdarzały się indywidualne walkowery, ale ich ilość szczęśliwie nie rzutowała na ostateczne wyniki.

Niestety okazało się że w Małopolskiej III lidze nie udało się zebrać nawet dziesięciu drużyn, co dobitnie świadczy o utrzymującym się regresie seniorskich rozgrywek drużynowych, chociaż pewną pociechą jest gra Wisły Kraków w Ekstraklasie i prawo uczestnictwa w II lidze aż czterech małopolskich drużyn – MLKSz Myślenice, Sandecja Nowy Sącz, MKS MOS Wieliczka i tegoroczny awansujący Olimpijczyk Chrzanów, którym to klubom życzymy aby swój status utrzymały w przyszłorocznych rozgrywkach.

Należy tylko żywić nadzieję że duża ilość turniejów indywidualnych i liczebność w rozgrywkach lig juniorskich w końcu przełoży się w przyszłości na odrodzenie małopolskich klubów i zaowocuje większą ilością klubów w ligach seniorskich.

Generalnie poziom ligowych partii nie był zły, mimo nawet znacznych różnic rankingowych walczono ambitnie, a niektóre partie były niezwykle zacięte i toczyły się nawet powyżej czterech godzin gry.

 

            Turniej przygotował, przeprowadzili i sędziował FA Mariusz Stanaszek.