Turnieje-

Artykuły-

Zakończenie Blitzów Drogowca

09-03-2017 godz. 12:03  .:.  Autor: Mariusz Stanaszek Relacja

W dniu 21 lutego 2017 roku odbył się ostatni Turniej Błyskawiczny Drogowca i w ten sposób zakończył się po dwudziestu czterech latach jeden z popularniejszych cykli turniejów szachowych w Krakowie.

Przejęta przez TKKF Drogowiec od KKSz formuła cotygodniowych turniejów błyskawicznych pozwoliła przetrwać krakowskiemu środowisku szachowemu ciężkie czasy przemian. Likwidacja klubów szachowych, dramatyczny spadek liczby turniejów i szkoleń juniorów, znikające miejsca gdzie zbierali się szachiści – w istotny sposób załamało szachowe życie Krakowa, a właśnie cotygodniowe spotkania w Drogowcu pozwalały na podtrzymanie sportowych kontaktów. Z czasem Blitze Drogowca gromadziły czołówkę Krakowa, że wymienię tylko pp. Prof. Andrzeja Szyszko-Bohusza, Andrzeja Dońca, Huberta Popiołka, Bogusława Łatasa, Henryka Piskorza, Jerzego Dobosza, a o ich atrakcyjności świadczy regularny przyjazd na turniej zawodników z Chrzanowa, Nowego Sącza, a nawet z Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Do historii przeszedł turniej w którym uczestniczyli, oprócz arcymistrza Artura Jakubca który przez wiele lat regularnie grał na ul. Mogilskiej, arcymistrzowie Kamil Mitoń i Aleksander Wojtkiewicz.

Jak każda cykliczna impreza tak i Blitze Drogowca przeżyły narodziny i rozkwit, aby w końcu dotrzeć do upadku. Spadająca frekwencja sprawiła że ostatnie turnieje trzeba było rozgrywać je, tak samo zresztą jak pierwsze turnieje, systemem kołowym.

W tym stanie rzeczy organizator uznał, że formuła cotygodniowych turniejów błyskawicznych wyczerpała się. Oczywiście kilkuosobowe grono zawodników spotykających się co tydzień może czuć się zawiedzione że zniknie stały od lat punkt ich co tygodniowych zajęć, ale mimo wielkiej dla nich sympatii, angażowanie sił bez widocznych szans na większe zainteresowanie środowiska uznałem za mało sensowne.

Drogowiec nie kończy działalności na niwie szachowej, oczywiście będzie kontynuowany Memoriał Remigiusza Bobołowicza w ostatnią sobotę listopada, wspólnie z PKPS będziemy organizować turnieje międzypokoleniowe w Klubie Seniora na ul. Sienkiewicza, jak też wspólnie z Zarządem Wojewódzkim Małopolskiego TKKF będziemy organizować imprezy dla krakowskich amatorów szachów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom którzy przez tyle lat grali w naszych turniejach. Cieszymy się że mogliśmy mieć wkład w organizowanie krakowskiego środowiska szachistów i mamy nadzieję że znajdzie się nowy organizator który podejmie trud prowadzenia otwartych turniejów błyskawicznych w Krakowie.

Ze statystycznego obowiązku podaję że ostatni turniej wygrał Andrzej Doniec i Łukasz Kumor po 6 pkt z 7 i Romanem Chlebusiem 4,5 pkt.

Ostatni cykl wygrał Andrzej Doniec przed Łukaszem Kumorem, Marcinem Stanuchem, Stanisławem Rojkiem i Mariuszem Stanaszkiem.

Jeszcze raz dziękuję za współpracę, sportową rywalizację i naprawdę wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła nam przez wszystkie 24 lata.